Onemocnění prostaty bylo považováno ještě před půl stoletím za jedno z typických onemocnění spojovaných s projevy stárnutí. Dnes se s těmito obtížemi potýkají muži ve věku mezi 40 a 50 roky. Je to způsobeno především životním stylem současné populace, která se stále více odklání od přirozeného soužití v souladu s přírodními zákony. Příčinami jsou nedostatek pohybu, stres, pracovní přetížení, nedostatek regenerace, spánku a odpočinku, a především nedostatečná výživa a nevhodný stravovací režim.
zákaz močení.png

Jak se nemoc projevuje

Jedná se o tzv. benigní hyperplazii, neboli zvětšení prostaty, ta dráždí hladké svalstvo v jejím okolí a tím tlačí na močovou trubici, která je v těchto místech velmi zúžená, jakoby stažená škrtícím provázkem. Příznaky jsou zprvu mírné, pacient musí stále častěji odbíhat na toaletu (hlavně v noci), močení se stává obtížným, prodlužuje se, a ve třetím stádiu choroby ani nelze močový měchýř zcela vyprázdnit. Moderní medicína definuje příčinu vzniku zbytnění prostaty jako nadbytek DHT (dihydrotestosteronu) a kumulující se estrogen, současně s projevy úbytku živin (esenciálních aminokyselin, zinku a mastných kyselin). Tato příčina je však ve skutečnosti následkem.
wc muži.jpg

Léčba

V některých případech se provádí chirurgický zásah, ten je však příliš radikální, zejména, jde-li o nádorové bujení.
Konzervativní způsob léčby spočívá v nasazení alfa blokátorů, které snižují napětí hladkého svalstva, a tím svírání močové trubice. To však přináší nepříjemné vedlejší účinky v podobě bušení srdce a snížení krevního tlaku, závratě, nevolnost, ospalost, problémy v sexuální oblasti. Zároveň neřeší samotnou příčinu nemoci.
Nejúčinnější je pochopitelně prevence a přírodní léčba, uváděná v lékařských kruzích jako doplňková. Ta bývá pro pacienty nejobtížnější, neboť musí svůj život obrátit doslova naruby. Spočívá v dostatku pohybu, v naprosté eliminaci stresu, v zákazu kouření a pití alkoholu, a ve změně stravy. Jde zejména o přechod z živočišných tuků (tučná masa) na rostlinnou stravu (luštěniny, celozrnné obiloviny, dostatek zeleniny a ovoce čerstvé nebo tepelně upravené). Dále jsou vhodné vlašské ořechy, dýňová semínka, za studena lisované oleje a hlavně omezení potravin s obsahem rafinovaného cukru, polotovarů, uzenin a výrobků z bílé mouky (koblihy, rohlíky, bílý chléb apod.)