Slunečnice jsou krásné, výrazné a nenáročné na pěstování. Zkrášlí v létě zahrádku, terasu i balkon a pak ještě ve váze byt! Pak můžeme v kuchyni využít její výborná semínka. O ta se podělíme na podzim a v zimě s ptáky, ti je mají také moc rádi! A navíc je tu možnost využít slunečnici k léčení některých neduhů. Uvařit si čaj z okvětních plátků, připravit slunečnicovou tinkturu nebo mazání.
Jak se pěstuje?
Jde o „královnu zahrady“, která je ovšem docela skromná a moc naší péče nevyžaduje. Samozřejmě potřebuje místo, kde je hodně sluníčka. Na stinném stanovišti ji netrápíme. Potřebuje se otáčet za sluncem, vždyť sama je takovým malým sluníčkem! Semena sázíme přímo na záhon (cca 20 centimetrů od sebe) nebo do dostatečně velké vhodné nádoby v průběhu dubna a května. Slunečnice má ráda hlinitopísčité půdy. Pokud má v půdě dost živin, žádné přihnojování v době vegetace nepotřebuje. Stačí pravidelně zalévat. Sílí a roste docela rychle. Vhodné je poskytnout jí oporu, aby se nezlomila ve větru nebo i vlastní vahou. Od července do října pak krásně kvete!
Kráska „obryně“!
Když se slunečnici na vybraném stanovišti daří, dosahuje na naše poměry opravdu velkých rozměrů. Větší květinu ve zdejších zahradách asi nenajdeme. Dorůstá výšky až 2,5 metru. Květy pak mají průměr až 30 centimetrů. Jde opravdu o rostlinu výraznou. Vypadá krásně na polích ve velkých skupinách, v zahradách v malých skupinách i jednotlivě i v různých nádobách na terasách a balkonech. Samozřejmě jsou z nich také krásné kytice!
Co léčí?
Tato rostlina se využívá k léčení kožních obtíží. Dobře hojí. Již v minulosti byla našimi předky hojně používána k zevnímu ošetření válečných zranění. Vnitřně, pomocí čajů a tinktur z květu, léčí horečku, problémy trávení, játra. Semínka slouží k přípravě oleje, který má vysoký obsah nenasycených mastných kyselin (olejová, linolenová). Olej je vhodným základem pro výrobu různých mastí, krémů a bylinných olejíčků. Doma si můžeme připravit například tinkturu nebo mazání.
tinktura
Použijeme jeden díl květů slunečnice a deset dílů alkoholu. Necháme (několik týdnů) macerovat. Užíváme 3 x denně 20 až 40 kapek. Můžeme ještě čtyři díly smíchat s jedním dílem eukalyptového oleje a po řádném protřepání takto vylepšenou tinkturu užívat 3 x denně 20 až 25 kapek. Je výborná k podpoře vykašlávání při onemocněních horních dýchacích cest, ale i na sklerózu.
mazání na revma
Uřízneme celý květ v době, kdy začínají semínka dozrávat. Nakrájíme ho na malé kousky a zalijeme lékárenským lihem (cca půl litru, aby byl květ ponořen). Pak přidáme hrst nastrouhaného mýdla nebo mýdlových vloček a dobře promícháme. Uzavřeme do sklenice a necháme deset dní na slunci. Pak jen zcedíme a je hotovo!