Orchidej je z čeledi jednoděložných rostlin. Její dominantou je jednoznačně krása jejich květů, originalita a sytost barev. Známe až 20 000 druhů těchto rostlin.

Kupujeme orchidej
Toto je první důležitý bod. Zkontrolujte celkový stav rostliny. Ohlédněte, zda nemá uschlé listy či příliš suchý substrát. Není umístěná v nevhodných podmínkách? Svítí na ní přímé slunce či je umístěna v průvanu? Takovou rostlinu nekupujte.

orchidej

Vhodný substrát
Při pořízení orchideje rostlinu přesaďte do prostorného květináče s vláčným lehkým a propustným substrátem s vyhovující kyselostí. Tato rostlina nemá ráda časté přesazování! Tudíž už ji nepřesazujte, pokud to nebude zcela nutné. Pravidelně hnojte podle požadavků daného druhu.

Důkladná péče
Orchideje nevyžadují pěstování ve skleníku. Proto jsou vhodné jako pokojové rostliny. Nikdy žádnou rostlinu nepřelévejte! Je to častý špatný zvyk pěstitelů. Rostlina pak většinou umírá na přelití. Denně kontrolujte stav substrátu a tím se řiďte. Pokud se vám bude zdát substrát příliš vysušený, přilijte trochu vody pokojové teploty. Pokud máte možnost zachytit dešťovou vodu, uděláte pro orchideje to nejlepší.

bílá orchidej

Pozor na možnost průvanu! Orchideje ho fakticky nesnáší! Zároveň dávejte pozor, aby nebyla umístěna na přímém Slunci. Musí mít dostatek světla, ale přehřátí rozhodně ne.
Většina druhů je vhodná spíše do nižších teplotních stupňů. Ve věčně přetopeném bytě se většině orchidejí dařit nebude. Zjistěte si podle konkrétního druhu, jakou vyžaduje teplotu. Z těch teplomilných druhů můžeme zvolit například Phalaenopsis nebo Vanda coreulea.

Postižení nemocí
Při špatném pěstování (ale i bez něj) nám hrozí nemoci pro naši orchidej. Může se jednat o různá houbová onemocnění, bakteriové onemocnění, nebo zasažení škůdci (mšice, ploštice, mušky, roztoče atd.)


Zkoumejte její krásu
Chcete se chlubit nádhernými květy? V jednom ze zimních měsíců snižte teplotu v místě jejího umístění o cca 5 stupňů. Orchidej vás odmění krásnými květy!
Jistě vám ji bude obdivovat nejeden návštěvník J.