Také jste již jako děti nebo mladí milovníci přírody snili o tom, že si doma vypěstujete nádherné okrasné rostliny, například orchideje, anebo se budete věnovat pěstování rajčat, která jsou vždy z vlastní zahrady nesrovnatelně lepší, než ta kupovaná ze supermarketu? Doma si totiž vypěstujete zeleninu dostatečně zralou, nebudete sklízet rajská jablíčka oranžová nebo dokonce nazelenalá, trpělivě vyčkáte, až se začervenají a budou chutná a šťavnatá.

skleník ze skla

Při pěstování rajčat se většinou neobejdeme bez skleníku. Nežijeme v subtropické oblasti Chorvatska nebo Kanárských ostrovů, kde je klima natolik příznivé, že lze tyto rostliny sázet přímo na záhon. Skleníky poskytují zásadní výhodu – udržují uvnitř stabilně vyšší teplotu díky takzvanému skleníkovému efektu, a to i tehdy, jestliže je výrobek zhotoven z polykarbonátu, nikoli ze skla.

Podporujeme české výrobce

Jestliže skutečně uvažujete o pořízení skleníku, a nechcete jej stavět svépomocí, což je poměrně pracné i časově náročné, dejte přednost českým skleníkům Skleníky od tuzemských výrobců. Podpoříte tím jednak národní hrdost a pak samozřejmě i lokální výrobce a zaměstnanost, což přispívá i ke zvýšení hrubého domácího produktu. Pochopitelně s ním musí naše vláda rozumně zacházet, ale toto už je téma pro jiný článek, podstatné ovšem je, že ten první krok ke zlepšení života v naší vlasti musíme udělat my ostatní.

skleník

Základová deska a obvodový věnec

Zahradní skleník lze položit přímo na trávník a můžete prakticky ihned začít pěstovat rostliny, ale rozumnější je nejprve připravit podloží, na němž bude stavba umístěna. Každý skleník by měl stát na stabilní a pevné základové desce, nebo alespoň na vyzděném obvodovém věnci z betonu a nízkého soklu z tvárnic nebo z cihel, který sníží výskyt nežádoucích plísní a v místě výstavby zvýší uvnitř skleníku prodyšnost.