Fólii s bublinkami – krycí plachta na bazén je velmi podobná fólii, kterou zná snad každý, a s níž se velmi efektivně balí předměty do krabic při stěhování a odesílání zboží. Možná vás to nasměruje k jakémusi opovržení, proč zakrývat hladinu bazénu klasickou bublinkovou fólií? Ve skutečnosti je krycí plachta silnější, pevnější a má delší životnost. Není to totiž jen obyčejný balicí materiál.
Chrání před nečistotami – v době, kdy se v bazénu nikdo nekoupe, zůstává hladina nádrže zcela odkrytá, a tudíž je zranitelná vůči různým předmětům, které na ní mohou dopadat. Nejde jen o listy trávy či lístky ze stromů, na hladinu dopadá hmyz, prach, drobné kamínky, saze a popílek, mastnota a další organické či anorganické částice, které se pak usazují na dně, anebo je musí odfiltrovat filtrační zařízení. Krycí plachtou se snižuje frekvence zapínání filtrace a také využívání prostředků bazénové chemie.
Snižuje vypařování vody – každý akvarista si uvědomuje, že denně se mu z akvária vytratí určité množství vody, aniž by ji sám vyléval. Vypařování vody je běžný jev a týká se to samozřejmě i bazénů. Čím větší plocha, tím větší výpar. I z menších bazénů se denně vypaří i několik desítek litrů vody, a stačí si propočítat, kolik vás to bude stát na vodném a stočném v průběhu koupací sezóny, případně v době, kdy je bazén zazimován. Jestliže máte na hladině nádrže položenou krycí plachtu, vypařování vody se srazí na nulu, protože vodní pára se ihned od fólie odrazí zpět do vody ve zkapalněné podobě. Snadno si pak dáte na obě strany rovnice cenu plachty a cenu za dopouštění vody do bazénu a zjistíte, že se vám plachta nejen za pár let zaplatí, ale pak bude šetřit vaši peněženku.
Tepelný izolant – a konečně další úsporou může být ohřev vody, protože fólie na hladině je svým způsobem izolant, který pomáhá udržet vodu v nádrži teplou.