Umění by se možná nemělo hodnotit a rozhodně by nemělo být předmětem kompetice. Neexistuje správné a špatné umění, ať už v kterékoli umělecké oblasti. Přesto vzniká mnoho cen a festivalů, kde se každoročně přetřásají jednotlivá díla a udělují se ceny „nejlepším“ dílům – ta se nejčastěji dostávají k veřejnosti, do galerií a do promítacích sálů. Umělec-výherce se díky nominaci může prosadit a případná výhra ho motivuje a zaopatřuje.
Literární ceny
Každý rok už od roku 1917 Kolumbijská univerzita v New Yorku uděluje Pulitzerovu cenu jako žurnalistické a umělecké ocenění. Zakladatelem se stal Joseph Pulitzer – americký novinář maďarského původu. Cena obsahuje celkem 21 kategorií (nejznámější drama, beletrie, poezie), laureát může získat odměnu až 10 000 dolarů. Tradičními kategoriemi jsou především žurnalistika a literatura, méně známou kategorií je například hudební tvorba, či fotografie.
V rámci literárního nominování se každý oceněný těší velké úctě a automaticky se tak dostává do povědomí širší veřejnosti. Významem nepřevyšuje Nobelovu cenu, ale jedná se o vysoce prestižní ocenění pro americké literáty naprosto zásadního a svébytného druhu. Letošní cenu obdržel Andrew Sean Greer za svůj román Less, ve kterém popisuje život homosexuálního spisovatele. Svou knihou upomíná na přetrvávající společenské a osobní problémy. Děj je vyprávěn s cituplným humorem a notnou dávkou lyrického umu.
Magnesia Litera
Pulitzerova cena v tuzemsku nemá obdob, nejvíce se jí na poli literatury podobá Magnesia Litera, která, jak se můžete dočíst monitoruje velký literární okruh, od poezie a prózy až po blogové portály. Má narozdíl od Pulitzerovy pouhých 11 kategorií. V České republice teprve nabírá na vážnosti a většinou Magnesii sleduje menší okruh veřejnosti, především spisovatelé a do literatury hluboce zasvěcení jedinci. Možná nejvýraznější laureátkou se stala Kateřina Tučková se svým románem Vyhnání Gerty Schnirch o pohnutém odsunu Němců z Brna, který se u čtenářské obce těší nebývalé oblibě a velkému zájmu.