Mlýnek na koření
Pokud si chceme vychutnat uvařené jídlo s výraznou vůní, nedávejme do něj namleté koření ze sáčku, ale namelme si celé koření sami. Můžeme si namíchat svoji recepturu, nasypat do mlýnku a namlít třeba i s hrubou mořskou solí.
Mlýnek na koření je úžasný pomocník při vaření. Měl by patřit do každé kuchyně. Zároveň může být ozdobou každé kuchyňské linky.
Můžeme si vybrat, jestli si koupíme mlýnek mechanický nebo elektrický. Výhodou elektrických mlýnků je nastavení hrubosti mletí a ovládání jednou rukou při vaření i při jídle. Má LED osvětlení při mletí, abychom viděli, kolik toho sypeme do pokrmu. Zásobníky jsou průhledné, abychom viděli, kolik koření nebo soli v mlýnku zůstalo. Uvnitř mlýnku je mlecí mechanika z keramiky a pohonem jsou baterie.
Mlýnek na kávu
Stejné pravidlo platí i pro mletou kávu. Je lepší si ji namlít jen na míru a můžeme si vychutnat úžasnou vůni. Předem namletá káva po otevření obalu rychle zvětrá a aroma i chuť jsou pryč. Také máme na výběr mechanické a elektrické mlýnky. Při nákupu může rozhodnout to, jak často si doma kávu připravujeme. Jestli jen jednou denně, bude nám stačit tradiční mechanický mlýnek. Pokud si vaříme kávu několikrát denně, kupme si raději elektrický.
V prodejně si ho raději vyzkoušejme. Měl by mít jednoduché ovládání, několik stupňů mletí a tichý chod. To oceníme zejména brzo ráno, abychom nevzbudili sousedy. Obsah mlýnku si koupíme podle počtu káv, které si denně budeme vařit. Zásobník na 80g nám vystačí na 1–2 šálky denně. Zásobník na 80–250g na 2–3 šálky denně a nad 250g na 3 a více šálků denně nebo při návštěvách.
Je vhodnější, když si vybereme mlýnek, který je vybavený keramickými kameny, které se nezahřívají a kávu nepřepálí tak, jako v případě ocelových nožů. Pokud chceme mít stále skvělou voňavou kávu, musíme věnovat nějaký čas i údržbě a čištění mlýnku. Kartáčkem vyčistíme mlecí mechanismus a pak vyfoukáme přilepené zbytky. Čím je mlýnek kvalitnější, tím má vyšší cenu.